Opowiadanie to dość krótka forma literacka o prostej, jednowątkowej fabule pisana prozą. W opowiadaniach przeważnie nie występuje zbyt wiele postaci drugoplanowych, ale mogą pojawiać się dialogi. W przeciwieństwie do charakterystyki (zobacz także jak napisać charakterystykę) opowiadanie nie ma jednoznacznego planu, czy struktury a więc autor może opisywać dowolne elementy. Nie ma potrzeby przedstawiania wydarzeń w kolejności chronologicznej i można nieco puścić wodze fantazji.


Jak napisać opowiadanie


Opowiadanie powinno być pisane w jednym czasie, najczęściej jest to czas przeszły. Aby urozmaicić opowiadanie skazane jest urozmaicanie opowiadania choćby krótkimi dialogami. Poza dialogami, dla wzbogacenia, można dodać krótkie opisy / elementy charakterystyki rozmówców. Ponieważ opowiadanie może mieć dość swobodną strukturę najlepiej jest skupić się na opisywanie tego co najlepiej nam wychodzi. Jeśli są to dialogi w opowiadaniu może być mnóstwo rozmów, jeśli opisy przeżyć - wystarczy jedno czy dwa ważne dla bohatera wydarzenia, które wywrą na nim duże wrażenie.
Najtrudniejsze w napisaniu opowiadanie jest rozpoczęcie, dlatego aby ułatwić naszym czytelnikom napisanie swojego opowiadania dołączamy kilka wyrażeń przydatnych do napisania rozpoczęcia:
  • Historia miała miejsce…

  • Jeszcze czasem miewam sen o tym, jak….

  • Zawsze gdy widzę Bałtyk przypomina mi się historia pewnego…

  • Choć może się to wydawać niewiarygodne…