Baśń należy do gatunków epickich, najczęściej jest stosunkowo krótka i często nawiązuje do folkloru. W baśniach często pojawiają się takie elementy jak ponad-naturalne zjawiska i postacie, siły nadprzyrodzone, czy cudowne i niewyjaśnione zdarzenia. W baśniach mogą się pojawiać elementy magii, ale także mądrości ludowe. Tematyka baśni może być bardzo różnorodna, jednak najczęściej pojawiający się motyw to walka dobra ze złem. W baśniach zawierających tę tematykę dobro zwycięża zło (jest szczęśliwe zakończenie).


Jak napisać baśń


Planowanie pisania baśni najlepiej zacząć od wymyślania postaci. Ponieważ baśń nie może być zbyt długa postaci powinny być charakterystyczne, jednak nie powinno się zbytnio zagłębiać w psychikę bohaterów. Opis postaci powinien być dość krótki, ale aby nasz bohater był łatwy do odróżnienia od setek innych bohaterów baśni powinien mieć jakąś cechę szczególną.

Gdy już wiesz o kim będziesz pisał zastanów się nad czasem i miejscem akcji. Wiele baśni zaczyna się od słów "Dawno, dawno temu...", lub "Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...". Oczywiście nie musisz kopiować tego schematu, jednak może podsunie on jakąś myśl.

Jeśli już wiesz kto, kiedy i gdzie jest przedstawiony w baśni musisz zastanowić się nad tym jaki przygody spotkają głównego bohatera. Baśnie czerpią często z folkloru, nawiązują do magii i zjawisk nadprzyrodzonych. Poza głównym bohaterem w baśni występować mogą takie postacie jak: elfy, enty, czarownice, trolle, ogry i tak dalej.

Dobrze jest także zakończyć baśń szczęśliwie dla głównego bohatera i z morałem, a w walce dobra ze złem powinno zwyciężyć dobro.