Kondolencje to dość oficjalnie sformułowane wyrażenie współczucia i żalu z powodu śmierci bliskiej osoby. Kondolencje składa się osobom bliskim zmarłemu np podczas pogrzebu, lub oficjalnej uroczystości.


Jak napisać kondolencje


Kondolencje powinny mieć charakter formalny i wskazane jest aby były sformułowane dość wyniosłym językiem. W kondolencjach warto zawrzeć takie elementy jak nawiązanie do okoliczności związanych z otrzymaniem wiadomości o śmierci, osobiste odczucia związane z otrzymaniem takiej informacji, a także opisać własny ból i żal z powodu straty bliskiej osoby. Ponadto wypada także wspomnieć jak wartościowym i dobrym człowiekiem był zmarły, oraz o osobistych z nim relacjach i związanymi z nim wspomnieniami. Na zakończenie warto dodać słowa otuchy, oraz być może ofertę wsparcia w trudnych chwilach.

Przykładowe kondolencje:

Chcielibyśmy przesłać najszczersze wyrazy współczucia z powodu śmierci Pana Jana,

Ta nieszczęsna wiadomość dogłębnie wstrząsnęła nami wszystkimi. Pana Jana dobrze znaliśmy od kilkunastu lat i zawsze uważaliśmy go za bardzo miłego i wyrozumiałego człowieka o wielkim sercu.

Życzymy Pani wiele sił i zdrowia. Będziemy z Panią myślą, a jeśli będzie Pani czegoś potrzebować proszę bez wahania dać nam znać.