Według teorii literatury opis jest jednym z najbardziej istotnych elementów narracji i ma na celu przedstawienie składników przedstawianego świata. Tak postrzegany opis powinien być statyczny, realistyczny, a przede wszystkim powinien subiektywnie ukazywać właściwości i usytuowanie (w czasie i przestrzeni) opisywanego przedmiotu, czy postaci. Opis to dość ogólne pojęcia, a w fachowej literaturze można znaleźć podział opisu na:
opis przedmiotu
opis wnętrza
opis elementów natury
opis postaci (zobacz także jak napisać charakterystykę)
opis sytuacji
opis obrazu
Jak napisać opis
Opis należy zacząć od przedstawienia co jest podmiotem opisu, wraz z częściami składowymi, lub w przypadku ludzi wskazane jest podanie wieku. Można podać cechy charakterystyczne przedmiotu, czy osoby oraz zachowanie w różnych sytuacjach. Tak jak w innych dłuższych formach wypowiedzi pisemnej wskazane jest używanie synonimów aby unikać powtórzeń.
Zdecydowanie najtrudniejszy jest opis przeżyć ponieważ jest połączony z opisem sytuacji, która te przeżycia wywołała. Jest to opis uczuć i emocji związanych z daną sytuacją. Ponieważ skrajnym emocjom towarzyszą reakcje fizyczne (drżenie rąk, łzawienie, dreszczyk, gęsia skórka) opis przeżyć wewnętrznych może być także częściowo połączony z opisem postaci.
Poniżej opis dworku z "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza
Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju,
Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany;
Świeciły się z daleka pobielane ściany, (…)
Dom mieszkalny niewielki, lecz zewsząd chędogi,
I stodołę miał wielką, i przy niej trzy stogi
Użytku (…)
Brama na wciąż otwarta przechodniom ogłasza,
Że gościnna, i wszystkich w gościnę zaprasza.